Ana SayfaBasın & MultimediaBizden HaberlerBelgeseli yapılası insan; Mennan Usta

Belgeseli yapılası insan; Mennan Usta

2008 yılında Cebit Bilişim Fuarı boyunca devam eden Bilişim Zirvesine konuşmacı olarak katılan Mennan Usta'dan bahsetmek istiyorum. Onlarca iş adamı ve akademisyenin konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, bende tek iz bırakan kişi Mennan Usta olmuştu. Bugün de akademik olarak ciddi bir eğitime sahip olmadan veya eğitimini yarıda bırakıp, büyük işler başaran kişilere örnekler verildiği bir muhabbete katıldım. Bill Gates’in okulunu bıraktığından vs. konuşulurken benim aklıma Mennan usta geldi. Hikayesini sizlerle kısaca paylaşmak istiyorum.

54 yaşında ve ilkokul mezunu olan Mennan usta, makine dehası olarak biliniyor. Sanayi fuarlarında gördüğü makineleri en fazla 10 dakika inceledikten sonra aynısını yapabiliyor. Bu olağan üstü yeteniği yüzünden Avrupa ve Amerika’da yapılan sanayi fuarlarına girişi yasaklaniyor ve o bir yolunu bulup yine girmeyi başariyor

Mennan usta, Küsget’teki atölyesinde 10 yılda sayısız makine yaptı. Gaziantep’ in hatta Türkiye’ nin önemli makina sanayicilerinden biri olarak gösterilen Mennan usta, hali ipliği makinesinden, tencere-kazan makinesine, fıstık makinesinden triko ipliği makinesine kadar onlarca makine üretti. Bu makineleri üretebilmek için ar-ge çalışmalarına 7 milyon dolar harcadı. Mennan ustanın elinden çıkan makineler Suriye, Pakistan, Fas, Romanya ve İran’a ihraç edildi. Türkiye’de ilk kez triko ipliği makinesini yapmayı başaran Mennan usta, bu makineyi de Brezilya’ya satarak, teknoloji satan bir usta haline geldi. Bu yeteniğinin yanı sıra oldukça sempatik olan Mennan Usta’nın, belgeseli yapılası insan olduğunu da vurgulamak isterim. Sanayiye katkılarının yanı sıra istihdam sağlayarakta ülke ekonomisine büyük katkıları oluyor.

 
© Copyright Mennan Makina San. Tic. Ltd. Şti. 2012. Tüm hakları saklıdır..